מפתח מאסטר

שתפו:

מפתח מאסטר הוא מפתח שפותח מספר דלתות במערכת דלתות ומנעולים של בניין או מערכת בניינים מסוימת. מפתח מאסטר שייך למערכת רב מפתח. ההנחה במערכת זו היא שקיימים בעלי תפקידים שונים במערכת: אנשים להם תינתן גישה למנעול אחד בלבד, אנשים להם תינתן גישה למבחר מנעולים מתוך מערכת המנעולים המלאה, ואנשים שיקבלו גישה לכל הדלתות במערכת.

מערכת רב מפתח מתבססת על צרכים של מקומות בעלי מגוון אנשים ודלתות שונות, כמו בנייני עסקים, מוסדות לימוד או מרכזי קניות. בעוד חלק מהמשתמשים במקום צריכים לפתוח דלת אחת או שתיים (בעלי חנות אחת בקניון, מורים בכיתה אחת) חלק אחר מהמשתמשים צריכים לפתוח קבוצת דלתות (מנקים במקום) ומשתמשים בודדים צריכים להחזיק במפתח שיוכל לפתוח את כל הדלתות במקום (שרתים, אחראי אבטחה).

מבחינה טכנית, מפתח מאסטר מתבסס על מכניקת פינים גמישה. כלומר, במנעול הפינים של כל דלת יהיה סידור פינים ייחודי כשחלקם יורכבו ממספרים פינים שניצבים זה על גבי זה. כך מספר מפתחות שונים יוכלו לפתוח את אותו מנעול. בתכנון מדוקדק של המערכת ניתן לתכנן כך עשרות ומאות מפתחות ומנעולים שירכיבו מערכת רב מפתח שימושית ויעילה, כשמפתח המאסטר הוא המפתח שיוכל לפתוח את כל הדלתות במערכת.

מערכת כזו מתכננים ומתחזקים בעזרת תוכנות מחשב ייחודיות כגון "מאסטרפיס" ו"מולטימנג'ר". ניתן לשלב בחלק מהמנעולים או בכולם מרכיב אלקטרוני כדי להפוך אותם למנעולים חכמים ולשפר את בטיחות המערכת.

על המחזיק במפתח מאסטר לשמור עליו היטב ולא לשכפל אותו אלא במקרים מיוחדים כדי למנוע מקרה בו הוא ייפול לידיים זרות וכך "יסגיר" את כל מערכת המנעולים לידיו של גורם זדוני.

4.7/5 - (72 votes)

מונחים נוספים

צריכים מנעולן פורץ מנעולים? חייגו עכשיו
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

למה לבחור במנעולן של סיקרט מערכות?

let's talk!

בואו נדבר

דילוג לתוכן